Medycyna sportowa - Czy sportowcom powinno się robić EKG przed zawodami

lekarze specjaliści > Medycyna sportowa > Medycyna sportowa - Czy sportowcom powinno się robić EKG przed zawodami

Specjaliści Radzą

Medycyna sportowa - Czy sportowcom powinno się robić EKG przed zawodami

Zdaniem włoskich specjalistów badanie elektrokardiograficzne serca powinno zapobiec przypadkom nagłej śmierci podczas wysiłku, wciąż zdarzającym się wśród sportowców - informuje "British Medical Journal".

Jak twierdzą Antonio Pelliccia i Domenico Corrado, badania mogące wykrywać "ciche" choroby serca mogłyby ratować sportowcom życie. Włochy są jedynym krajem, w którym badania EKG sportowców są obowiązkowe, badania przesiewowe wykonuje się tam już od 30 lat.

Wprowadzenie obowiązkowych badań sprawiło, że śmiertelność z powodu nagłej śmierci sportowców spadła o 89 procent.

Poglądowi Włochów przeciwstawia się dr Roald Bahr, który zwraca uwagę, że wartość diagnostyczna badania EKG nie jest zbyt duża - fałszywie dodatnie wyniki sięgają 40 procent, a na przykład zwapnienia w tętnicach wieńcowych pozostają niewykryte. Poza tym we Włoszech przyczyny nagłej śmierci sportowców bywają inne niż w pozotałych krajach. - "Badania przesiewowe dotyczące setek tysięcy sportowców, które ratują może jedną osobę rocznie nie dają się uzasadnić" - konkluduje Bahr. (PAP)

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl